http://www.svinov.eu  

Nejčtenější článek

Neexistují vhodná data!

Nejkomentovanější

Databáze je prázdná!

Nej ... dokument

Neexistují vhodná data!

Články z tisku

Svinovské nádraží dostalo cenu architektů

Vydáno dne 09. 07. 2007 (743 přečtení)

200707091050_svinov_nadrazi_ostrava_denik-galerie.jpg

OSTRAVA - Zrekonstruované vlakové nádraží v Ostravě-Svinově dostalo v minulých dnech ocenění mezinárodní poroty architektů. Ve 14. ročníku Grand prix architektů se tradičně soutěžilo v sedmi kategoriích. Uděleno bylo deset cen a čtyři práce získaly čestná uznání.Přihlášeno bylo 81 prací, nejvíc zastoupeny byly kategorie novostavba, rekonstrukce a interiér. V kategorii Rekonstrukce byla oceněna Železniční stanice Ostrava-Svinov, Revitalizace přednádraží, rekonstrukce a přístavba výpravní budovy. Autorem návrhu této stavby je architekt Václav Filandr. Vítězem letošního ročníku se stala stavba olomouckého ekocentra Sluňákov.

 

Opravené vlakové nádraží v Ostravě-Svinově začalo fungovat po etapách. Nejdříve mohli cestující ocenit nové příjezdy městské hromadné dopravy před nádražní halou. Opravená historická nádražní budova s nepřehlédnutelnou skleněnou přístavbou byla slavnostně zprovozněna v prosinci 2005. Celé nádraží bylo kompletně zprovozněno v polovině loňského roku, kdy byly veřejnosti otevřeny také prostory jako restaurace, druhá čekárna a čekárna ČD Lounge.

 

„Opravdu není nadsázkou označit dnes toto nádraží za nejmodernější a zhruba třetí až čtvrté nejdůležitější v síti Českých drah,“ zhodnotil opravené nádraží generální ředitel Českých drah Josef Bazala. Oprava svinovského nádraží nebyla levnou záležitostí. Rekonstrukce tohoto nejmodernějšího nádraží v Moravskoslezském kraji začala v srpnu 2004 a stála celkem 508 milionů korun. Z toho 229 milionů korun spolykala rekonstrukce staniční budovy, její přístavby v podobě skleněné odbavovací haly a přilehlých prostor.

 

Město Ostrava se podílelo na financování této stavby významným způsobem. Celkem to bylo 257,4 milionu korun. Stavebníci během rekonstrukce nádražní budovy objevili například skryté památkově cenné stropy v čekárnách. Denně toto nádraží navštíví až třicet tisíc cestujících.

 

Radim Šlezingr


[Akt. známka: 1,57 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5

Autor: redakce ČSSD OV-Svinov     Počet komentářů: 1   Můžete přidat nový komentář   Informační e-mail   Vytisknout článek

Zdroj: http://moravskoslezsky.denik.cz/kultura_region/zh_soutez_arc

n200609050016_nadrazi.jpg


n200609050016_obecna_skola.jpg


n200609050016_sokolovna.jpg