http://www.svinov.eu  

Nejčtenější článek

Neexistují vhodná data!

Nejkomentovanější

Databáze je prázdná!

Nej ... dokument

Neexistují vhodná data!

Články z tisku

Svinov se bouří proti Větrníkům

Vydáno dne 20. 03. 2008 (467 přečtení)
Zmenšete mrakodrapy, volají odpůrci kontroverzní ostravské stavby OSTRAVA Nejsou to skutečné mrakodrapy, ale v Ostravě jim tak říkají. Plánované výškové domy dostaly kvůli netradičnímu vzhledu také název Větrník - a již nyní, kdy zatím stojí jen na papíře, vyvolávají bouřlivou vlnu nesouhlasu.

Nesouhlasí například představitelé ostravského obvodu Svinov. Domy sice mají stát v sousední Porubě, ale zasáhnou i svinovské pozemky. Rada obvodu Svinova tvrdí, že důvodem nesouhlasu je zejména značná výška plánovaných domů. Radní svinovského obvodu Martin Kovalský (ČSSD) tvrdí, že plocha, na které se má stavět, je sice určena pro výstavbu obytných domů, ale rozhodně se tam nehodí budovy šedesát metrů vysoké. Navíc plánovaný objekt je prý velký i kvůli dopravní dostupnosti. Hrozí, že místní cesty nebudou po dostavbě tak velkého objektu stačit. Tradiční sídliště bude vedle nové stavby sotva poloviční Radní však vědí, že jejich nesouhlas není vůbec podstatný. I když domy mají stát z jedné třetiny na obvodu Svinova, pozemky jsou dávno v soukromých rukou. Navíc sousední a větší obvod Poruba stavbu mrakodrapů podporuje. Tamní starosta Miroslav Novák (ČSSD) připomíná, že ve Větrníku vyroste i řada služeb. Od lékárny přes fitcentrum až po bazény, sauny a solária. A také parkovací místa v podzemí. „Investor ve svém projektu počítá s optimálním využitím plochy při zachování co nejrozsáhlejšího nezastavěného prostoru, který bude osázen zelení a bude sloužit k relaxaci,“ dodává mluvčí obvodu Petra Špornová.

 

Z plánované stavby ovšem nemají příliš mnoho radosti ani obyvatelé z okolních panelových výškových domů ze sedmdesátých let. Tyto domy budou oproti obytným domům Větrníku poloviční.

 

„Pozemky od soukromých vlastníků vykoupila izraelská společnost Juncion, územní plán na toto území nestanovuje povolenou výšku ani rozsah budoucích staveb. Možností, jak ovlivnit výstavbu, kterou si občané ve stávající podobě nepřejí, je ale málo. Za vyjmenovaných okolností je jisté, že se stavět bude,“ konstatuje svinovský radní Kovalský. Proti plánované stavbě protestují také aktivisté Nejen radní Svinova přiměl Větrník k protestům. Vzniklo i občanské sdružení s názvem Stop mrakodrapům, které zastupuje bývalá starostka a nynější zastupitelka Svinova Eva Poštová (ODS). Požaduje, aby se mrakodrapy zmenšily alespoň na polovinu a srovnaly se tak s okolní výstavbou. Proti plánované výstavbě organizují odpůrci petici. „Momentálně kompletujeme podpisové archy, které po Velikonocích odevzdáme na magistrát a vedení příslušných dvou obvodů,“ řekla včera Poštová. „Přesný počet podpisů pod peticí ještě neznáme, ale je jich minimálně několik set,“ dodala. Podpisové archy nabízeli k podpisu v Porubě a ve Svinově.

 

Porubští radní naopak již s projektem souhlasili. „Je to velmi zajímavé, barevné řešení, které zpestří tu současnou panelákovou šeď. Chápu občany, co v okolí bydlí, že jim stavební ruch způsobí problémy. Ale potřebujeme v Porubě nové obyvatele, stejně jako i zastavovat proluky, co se v nich dnes jen prohání vítr,“ argumentuje porubský radní Petr Mihálik z ČSSD. Mrakodrapů má v Ostravě přibývat Porubské Větrníky nejsou zdaleka jedinými tak vysokými stavbami, které mají v Ostravě v nejbližších letech vyrůst. Na náměstí Republiky v centru města se již hloubí základy pro devadesát metrů vysokou budovu investorské firmy CTP. I kvůli tomuto mrakodrapu někteří lidé z okolních panelových domů protestovali, jejich protesty však byly marné. Komplex tří výškových domů má vyrůst i místo hotelového domu Jindřich, který bude zbourán. Stavitelem těchto mrakodrapů bude společnost RPG, navázaná na koncern OKD.

 

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání Regionální mutace| Lidové noviny - Morava JAN KRÁL


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5

Autor: redakce ČSSD OV-Svinov     Počet komentářů: 1   Můžete přidat nový komentář   Informační e-mail   Vytisknout článek

Zdroj: http://www.lidovky.cz

n200609050016_nadrazi.jpg


n200609050016_obecna_skola.jpg


n200609050016_sokolovna.jpg