http://www.svinov.eu  

Nejčtenější článek

Neexistují vhodná data!

Nejkomentovanější

Databáze je prázdná!

Nej ... dokument

Neexistují vhodná data!

Články z tisku

Lidé nechtějí v Ostravě mrakodrapy

Vydáno dne 28. 03. 2008 (890 přečtení)


Jejich opakované protesty jsou však většinou marné, investoři si dokážou svoje stavby prosadit

 

Obyvatelé moravskoslezské metropole nejsou nakloněni stavbám výškových objektů. Při oznámení zahájení stavby nějaké vyšší budovy se okamžitě zvedá vlna odporu. Nyní je aktuální protest lidí z Ostravy-Svinova proti takzvanému Větrníku. V současné době je podpořili také radní této ostravského městské části, kterým se nelíbí záměr izraelské firmy vystavět čtyři šedesátimetrové budovy na hranici jejich obvodu. Na protest již předtím vzniklo občanské sdružení Stop mrakodrapům. V minulosti obyvatelé v centru Ostravy protestovali proti záměru soukromé společnosti vybudovat na náměstí Republiky devadesátimetrový věžák, ale zablokovat stavbu se jim nepodařilo.

 

Teď je ve hře Větrník. Svinovští radní chtějí izraelskému investorovi jeho stavbu ztížit, aby s ním mohli jednat o případné úpravě projektu a snížení výšky budov. V celém komplexu mají vyrůst tři stovky nových rezidenčních bytů. Dominantní, barevně odlišené věže připomínající Větrník bude spojovat budova zajišťující služby. Vzniknou v ní restaurace, fitness kluby, bowling, banka, rovněž malý relaxační bazén s vodními atrakcemi.

 

Radním Svinova se ale nelíbí přílišná výška navržených objektů umístěných v těsné blízkosti současných bytových domů. Navíc by se podle nich znatelně zhoršila průjezdnost místních silnic. Proto přijali stanovisko, že nesouhlasí se vstupem investora na pozemky, které jsou v okolí plánované stavby Větrníku ve vlastnictví města.

 

Zástupci obvodu jsou však k možnosti, že se stavbě podaří zabránit, skeptičtí. „Pozemky ke stavbě vykoupila izraelská společnost Juncion od soukromých vlastníků,“ konstatoval radní Svinova Martin Kovalský (ČSSD). „Územní plán na tomto území nestanovuje povolenou výšku ani rozsah budoucích staveb, tři čtvrtiny pozemku jsou zapsány v katastru městského obvodu Poruba. Možností, jak ovlivnit výstavbu, kterou si občané v dosavadní podobě nepřejí, je proto velmi málo. Je skoro jisté, že se na těchto pozemcích stavět bude,“ doplnil Kovalský.

 

Starosta Poruby Miroslav Novák (ČSSD) se v médiích vyjádřil, že jejich úřad stavbě výškových budov bránit nebude, protože v něm vznikne řada nových služeb pro obyvatele obvodu. Komplex v podobě Větrníku se má začít budovat ještě letos. Obyvatelům Moravské Ostravy se nepodařilo zabránit stavbě devadesátimetrového věžáku na náměstí Republiky, který buduje investorská firma CTP, v loňském roce. Na místě se již hloubí základy. Další komplex výškových budov má rovněž vyrůst v centru města místo hotelového domu Jindřich, hodlá jej postavit firma RPG.

 

PRÁVO:Radim Kijonka

[Akt. známka: 1,67 / Počet hlasů: 12] 1 2 3 4 5

Autor: redakce ČSSD OV-Svinov     Počet komentářů: 1   Můžete přidat nový komentář   Informační e-mail   Vytisknout článek

Zdroj: PRÁVO:Radim Kijonka

n200609050016_nadrazi.jpg


n200609050016_obecna_skola.jpg


n200609050016_sokolovna.jpg